
Emil Boc interzice steagul și imnul Rusiei la Cupa Mondială de gimnastică de la Cluj-Napoca
Primarul Cluj-Napoca, Emil Boc, a reacționat categoric față de decizia Federației Internaționale de Gimnastică (FIG) de a ridica interdicțiile impuse sportivilor ruși în 2022, solicitând oficial ca Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică, programată în perioada 26-28 iunie la BT Arena, să se desfășoare fără steagul și imnul Rusiei. Edilul a transmis o cerere formală către organizatori pentru ca evenimentul să respecte regulile inițiale de excludere a simbolurilor rusești. Poziția sa vine în contextul în care FIG a decis recent să permită revenirea sportivilor ruși sub anumite condiții.
Sport.News·3h
SourceContinue reading
No news yet
Check back soon for the latest sports news

